Türkiyede upload hızları neden çok düşük

Türkiye’de upload hızları neden çok düşük adlı yazımızda biraz bundan bahsedeceğiz.

Geçenlerde bununla ilgili web sitelerinde biraz gezinti yaptım tam kaynak bulamasamda edindiğim ve bildiğim bilgileri harmanladığımda ortaya şu sebepler çıktı.

Öncelikle upload hızı nedir kısaca ondan bahsedelim..
Upload’ın türkçe karşılığı gönderme’dir bir şarkı dinleyeceğimiz zaman download yani indirme gücünü kullanırız şarkıyı bir sunucuya göndereceğimiz zaman veya karşı bilgisayara göndereceğimiz zaman internet servis sağlayıcımızın upload hızını kullanırız,oda ortalama 1 mbit/sn ~ 2mbit/sn arasında bir gönderme hızına denk gelmektedir. Türkiyede bir çok servis sağlayıcı ortalama bu hızları sağlamaktadır.

Download hızından da biraz detaylı bahsedecek olursak eğer…
Türkiye’de çeşitli servis sağlayıcılardan internet hizmeti almaktayız, artık interneti olmayan ev neredeyse kalmadı.. Bunlardan bazıları TTnet,Turkcell superonline, Dsmart,Turknet,Uydunet gibi firmalar’dır. Firmaların vermiş olduğu hıza göre tarife fiyatları vardır. Vermiş olduğu hızlar ise sizin hizmet almak istediğiniz yerin santrale doğrudan uzaklığı ile ilgili’dir oraya fiber’netin gelmesi Adsl sistemi kullanıyorsanız santral’e uzaklığı’da sizin indirme hızınızı etkiliyebilir.
Ortalama download “indirme”internet hızı neredeyse tüm servis sağlayıcılar için standartlaşmış olup 16Mbit/sn’dir.  İndirme hızı ise bir video seyrettiğimizde bir diziyi daha sonra seyretmek üzere bilgisayarımıza indirmek istediğimizdeki hızıdır.

Gelelim Esas başlık konumuz olan Türkiyede neden upload hızı yavaş adlı yazımızın açıklamasına

  • Kullanıcıların veya web sitesi yapan firmaların hosting sunucuları devre dışı bırakıp kendi içlerinde bir bilgisayar kurup kendilerinde bu bilgileri barındırmasını engellemektir.
  • Çoğu servis sağlayıcı hosting firmalarına yüksek upload hızlı metro ethernet’i çok yüksek fiyata satmaktadır.
  • Bu bağlantılara verilen ad ise simetrik bağlantı diye geçer hem upload hemde download hızınız aynıdır.
  • Ayrıca evden Tv yayını radyo yayını yapılmasın usulsuz yasadışı işlemler yapılmasın diye alınmış olan bir önlemdir.
  • Adil kullanım kotası indirme hızını etkilerken adil kullanım kotasını geçen kullanıcılar upload yani gönderme hızında bir düşüş yaşamazlar. Eğer 2 geliyorsa sürekli 2 upload edebilirler. Eğer kotalı internet kullanıyorsanız download kotanızı geçmediğiniz sürece sınırsız belli hızda upload edebilirsiniz.
  • Yerel kaynaklı bir teknoloji dergisinde okuduğum kadarıyla 2015 mart ayında 1 yıla kadar upload sınırını kaldıracaklarını belirtiyorlardı ben dahil bir çok kişi bu bu sınırın kalkmasını 4 gözle bekliyoruz.. :->