Zeka geliştiren 10 teknik

Zekanız nasıl 10 teknikle gelişir

 

Zekanızı 10 ayrı teknikle geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

 

  1. Ters el egzersizi:Toplumun çoğu sağ elini kullanır.Sağ eliniz yerine sol elinizi de kullanmaya başlayın.Örn:saç taramak,kalem tutmak gibi.Ve sonuçta rutin olarak kullandığımızı alışkanlıklarımızı kırar ve beynimizin kullanmadığımız yarısını aktive etmiş oluruz.
 • Çocuk oyunu egzersizi:İşte,alışverişte bir çocuğun duyguları gibi etrafa merakla bakan gözlerle bakın.Şimdiye kadar çalıştırmadığınız merak duygusu ile beyninizi canlandırın,ne kadar duyu organlarınızı çalıştırırsanız hafıza daha fresh kalıyor.,

 

 1. Harf Egzersizi:Gazeteyi elinize alıp fosforlu kalem kullanın.Paragrafları okuyup çift simgelenen harfleri işaretleyin.Konsantrasyonunuzun uyarıldığını hemen hissedip zihninizi canlandıracaksınız.
 2. Polisiye egzersizi:Dün akşam neredeydim,ne yedim,ne yaptım gibi polisiye içerikli soruları kendimize yöneltmemiz gerekiyor.Bu egzersiz sonunda yaptığımız şeyler karşısında dikkatimiz gelişiyor.
 3. Yürüyüs egzersizi:asker yürüyüşü yapıp olduğumuz yerde hareket edelim,sğ el sol kol gibi çapraz hareketler yaparak beynimizin iki tarafını da kullanmış olup,geliştiriyoruz.
 4. Ressam egzersizi:Burnumuzun ucunda bir fırça varmış hayal kuralım,bu fırça ile havada en sevdiğimiz renk ile sekiz çizelim.Bu çizim yorgun zihni canlandırıp beyni bloke eden stres içinde çok etkilidir.
 5. Ajan egzesizi:Bu daha çok sokakta yapılması gereken bir egzersiz.Ertafta bulunan araba plakalarından hem kelime hemde cümleler türetmeye başlayın.Bu hem kelime haznesini hemde beyin canlanmasını hızlandırır.
 6. Resim egzersizi:Daha çok alışveriş için işe yarayan bir egzersiz.Kalem kağıt alıp,kağıt üzerine kaktüs,mum,muz falan gibi semboller çizin.Her resim bir sayıyı sembolize etsin.Sonra bu sayıları sembole göre ezberleyio alışeriş listenizi böyle yapın.Zor gibi görünüyor ama hafıza güçlendirmek için özellikle birebir.
 7. Otobiyografi egzersizi:Kendi hayat hikayenizi yeniden yazın,ilkokuldan başlayıp en yakın arkadaşınızı onun görünüşünü hatta sınıfın düzen ortamını bile hatırlayarak bir yazı yazın.Direkt olarak hafızasınızı harekete geçiren bu egzersiz çok faydalı.
 8. Hipnoz egzersizi:Stresli zamanlarınızda olumlu kelimelerle kendize destek alabilirsiniz.Vöylelikle olumsuz düşüncelerinizi yok edip kendisinizi rahatlatırsınız.Çok sakinim,benim için gerekli olan herşeyi bilirim gibi cümleler sizi rahatlatır.