Windows 10 Başlat menüsü çalışmıyor 2023

Windows 10 Başlat menüsü çalışmıyor 2023

Bu Yazımızda son zamanlarda windows 10 başlat menüsünün çalışmadığı veya neden çalışmadığı ile ilgili çözümden bahsedeceğiz.

Son zamanlarda çok sık karşılaşılan ve henüz tam çözümü olmayan ve internet’te biraz eski çözümler olduğunu görmüş olsamda kendimde biraz araştırma yaptım Windows 10 Başlat menüsü çalışmıyor 2023 diye arama yaptığımda bir çözüme kavuşamadım.

Biz Ertan bilgisayar olarak bir çok müşterimizden bu yönde şikayet alınca bir araştırma yapalım dedik, uzun araştırmalar sonucunda tam nedeni ve sonucu bulamamakla birlikte kendimizce şimdilik geçici bir çözüm bulduk.

Windows 10 Başlat menüsü çalışmıyor un cözümü ise çok basit bir yöntemle aşabiliyoruz.
Öncelikle Başlat menüsüne tıkladığımız anda yuvarlak saat simgesi dönüyorsa bilgisayarı yönetebilmek için görev yöneticisinden  ayrıntılar kısmına giriyoruz ve orada bulunan Exploler.exe yi buluyoruz ve üzerinde sağ tuşa basıp işlem ağıcını sonlandır diyoruz.

Arka planda sadece duvar kağıdı kalacak panik yapmayın :-> Ardından yine görev yöneticisinde bulunan ve yukarıda en üst sol’da bulunan sekmeler tuşuna basıyoruz ardından yeni görev çalıştır diyoruz. Göz at a basıp yukarıdaki sekmelerden varsayılan kök klasörün uzantısını “windows/system32 olan kısmı bir geri gelerek Windows olacak şekilde ayarlıyoruz ve windows kök dizini içinde olan exploler.exe dosyasını işaretliyoruz.

Aç dediğimiz anda yeni görev çubunu içersinde C:\Windows\explorer.exe yolu üzerinde bulunan dosyayı çalıştırmak için hazırda bekleyen dosyayı yine altında olan bu görevi yönetici ayrıcalıkları ile oluştur yazan kutucuğu işaretliyoruz ve tamam diyoruz.

Sonrasında başlat menüsünün çalıştığını göreceksiniz.

2. İşlem olarak windows’un denetim masasında bulunan programlar özellikler kısmına gelip solda bulunan yüklü güncelleştirmeleri görüntüle kısmına basıyoruz. Bilgisayarınızın en son tarihli aldığı tüm güncellemeleri kaldırıyoruz ve sonrasında yeniden başlatıyoruz.

Eğer güncelleştirme yeniden başlatma gerekiyorsa ve yeniden başladıktan sonra yine Windows 10 Başlat menüsü çalışmıyor ise yeniden yukarıda bahsettiğim işlemleri yapıyoruz ve ardından denetim masasında bulunan programlar  özellikler kısımındaki yüklü güncelleştirmeleri görüntüle kısmından en son tarihli güncellemeleri kaldırıyoruz.

Not: Doğruluğu kesin olmamakla birlikte genelde intel ekran kartı sürücüsü kullanan bilgisayarlarda bunun daha sık olduğunu farkettim belki sürücü ile sorun olabilir ama ben güncelleştirmeleri kaldırmadan evvel sürücüyü kaldırmayı denedim net sonuçlandıramadım 5 bilgisayarda 1 tanesinde sürücüyü kaldırmam işe yaradı tam olarak 13 tane bilgisayarda bu sorunu yaşadım ve tüm sorunları format atmadan çözebildiğim .

Eğer siz bu sorunu başka türlü çözerseniz lütfen bize buraya tıklayarak geri bildirimde bulunun ve tam çözümü burada sunalım